2017-2018 Ağustos İngilizce Yeterlik Sınavı

Bezmialem üniversitesi

2017-2018 Ağustos İngilizce Yeterlik SınavıBezmialem üniversitesi

Sınava girmek için kayıt döneminde İngilizce Hazırlık Programı masasına başvuruda bulunulması gerekir.

İlk Aşama sınavında %60 ve üstü başarı gösteren öğrenciler ikinci aşamaya girerler. Sınav dil bilgisi, kelime bilgisi ve okuma bölümünden oluşur.

Sınav tarihi: 14 – 18 Ağustos arasında her gün saat 10.00 da ve 13.30 da yapılır. Sınava bir kere girilebilir, telafisi yoktur. Sınava girmeyenler en alt seviyeye yerleştirilir. Öğrenciler İlk Aşama sınav sonuçlarına göre 19 Ağustos 2017 Cumartesi saat 10.00 da Fatih Kampüsünde yapılacak İkinci Aşamaya girmeye hak kazanırlar. İlk aşama sonuçları 18 Ağustos 2016 tarihinde www.ydb.bezmialem.edu.tr adresinden ilan edilecektir.

İkinci Aşama sınavı dil bilgisi, kelime bilgisi, dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşur. İkinci aşamada başarılı olanlar fakültelerde derslerine başlar. İstenilen İngilizce seviyesinde başarı göstermeyen öğrencilerimiz ise dillerini geliştirmek üzere İngilizce Hazırlık Programına katılır.

Bu sınavların telafisi yoktur.

İNGİLİZCE HAZIRLIK PROGRAMINDAN MUAFİYET:

a. Yabancı Diller Bölümü tarafından hazırlanan İngilizce Yeterlik sınavından (İYS) 60,

b. Yüksek Öğretim Kurulu tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası sınavlardan son iki yıl içinde

TOEFL IBT (TOEFL Internet Based Test) sınavından 75 (Her bölümden en az 10 almak koşuluyla)

CAE (Cambridge English:Advanced) sınavından B

CPE (Cambridge English:Proficiency) sınavından C seviyesinde başarı göstermiş öğrenciler

İngilizce Hazırlık Programından muaf olur ve kayıt yaptırmış oldukları fakültenin lisans öğrencisi olarak öğrenimlerine başlar.

Uluslararasi sınav sonuç belgelerinden birisine sahip olanların belgelerinin aslı ile 6 Eylül 2017 tarihine kadar Öğrenci İşleri Direktörlüğü’ne başvurması gerekmektedir.